logo UAM

REGULAMIN LEF

Regulamin Laboratorium Eksperymentu Fizycznego

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Celem Laboratorium Eksperymentu Fizycznego (LEF) jest teoretyczne i praktyczne zapoznanie studentów z narzędziami i przyrządami pomiarowymi, techniką wykonywania pomiarów, analizą danych oraz podstawowymi prawami i zjawiskami fizycznymi.

2. W ramach Laboratorium Eksperymentu Fizycznego realizowane są:

a) kursy wprowadzające do analizy statystycznej i prezentacji danych przygotowujące do pracy w LEF (Fizyka, Biofizyka, Fizyka medyczna, Technologie komputerowe),
b) kurs wprowadzający z programowania w środowisku LabView,
c) zajęcia laboratoryjne w pracowniach fizyki klasycznej i fizyki kwantowej oraz w fizycznym laboratorium mikrokomputerowym (FILAMI).

3. Warunkiem przystąpienia do realizacji doświadczeń w Laboratorium Eksperymentu Fizycznego jest zaliczenie kursów wprowadzających dla odpowiednich kierunków studiów (2a i 2b).

4. Doświadczenia są podzielone na działy: 1) mechanika, 2) elektryczność i magnetyzm, 3) drgania i fale, 4) optyka geometryczna, 5) optyka fizyczna, 6) termodynamika, 7) fizyka kwantowa.

5. Pełny wykaz doświadczeń oraz materiały dydaktyczne zamieszczone są na stronie internetowej LEF (www.ppef.amu.edu.pl).

6. Każde doświadczenie ma własne stanowisko pomiarowe, na którym znajdują się niezbędne przyrządy do wykonania danego ćwiczenia. W przypadku niektórych konieczne jest pobranie narzędzi i przyrządów dodatkowych (pok. 4).

7. Do pracowni wolno wchodzić tylko w obecności osoby prowadzącej zajęcia.

8. Okrycia wierzchnie i bagaże należy pozostawić w szatni.

9. Nie wolno uruchamiać żadnego urządzenia pomiarowego samodzielnie, bez zgody prowadzącego zajęcia, w szczególności dotyczy to przyrządów elektrycznych.

10. Wszystkie dostrzeżone przed realizacją ćwiczeń uszkodzenia narzędzi i przyrządów pomiarowych należy zgłaszać prowadzącemu zajęcia.

11. Za uszkodzenia narzędzi i przyrządów powstałe w trakcie zajęć z winy studenta ponosi on pełną odpowiedzialność materialną.

12. Stanowisko pomiarowe po zakończonym ćwiczeniu należy pozostawić w takim stanie jaki był zastany przed przystąpieniem do ćwiczeń, a prowadzący po zakończeniu ćwiczeń przeprowadza kontrolę stanowiska i udziela zgody na opuszczenie pracowni LEF.

13. W pracowni LEF obowiązują zasady BHP, które należy bezwzględnie przestrzegać.


II. PRZYGOTOWANIE I WYKONANIE DOŚWIADCZENIA

1. Do każdego doświadczenia student/ka przygotowuje się teoretycznie (znajomość celu, praw i zjawisk fizycznych, podstaw działania aparatury pomiarowej, przebiegu doświadczenia i metod analizy wyników pomiarów).

2. Przygotowanie do zajęć sprawdza osoba prowadząca zajęcia.

3. W czasie wykonywania doświadczenia student zapisuje wyniki pomiarów bezpośrednich wraz z ich niepewnościami pomiarowymi, wartości stałych fizycznych i pozostałe dane wymagane do realizacji celu pracy (zdeponowane przy stanowisku pomiarowym), wnioski z obserwacji jakościowych odnotowanych w trakcie realizacji ćwiczenia oraz inne dodatkowe spostrzeżenia związane z przebiegiem doświadczenia.

4. Po wykonaniu doświadczenia student opracowuje wyniki pomiarów. Opracowane takie powinno zawierać:

a) obliczenia wartości średnich wielkości fizycznych badanych w doświadczeniu wraz z odpowiednimi niepewnościami pomiarowymi dla tych wielkości z uwzględnieniem jednostek (analiza pomiarów bezpośrednich i pośrednich),
b) w przypadku analizy zmiennych zależnych – odpowiednie wykresy otrzymanych w eksperymencie zależności fizycznych wraz z ich analizą statystyczną (przeprowadzoną metodą regresji liniowej lub z zastosowaniem odpowiednich nieliniowych funkcji modelowych),
c) analizę wyników i ich interpretację opartą o wnioskowanie statystyczne i dyskusję zgodności wyników,
d) analizę źródeł niepewności,
e) wnioski końcowe.

5. Podsumowaniem doświadczenia jest raport (zalecaną formą są raporty wzorcowe zamieszczone na stronie internetowej LEF), który należy sporządzić i przekazać, w formie papierowej lub elektronicznej, osobie prowadzącej ćwiczenie najpóźniej po tygodniu od jego wykonania, czyli przed kolejnymi zajęciami.

6. Prowadzący po sprawdzeniu raportu może zdecydować o konieczności jego poprawy, wówczas student jest zobowiązany zrealizować korektę pracy według wskazań rekomendowanych przez prowadzącego.

III. ZALICZENIA

1.Na ocenę z doświadczenia składają się trzy elementy z określonym udziałem wagowym:

a) przygotowanie teoretyczne do ćwiczenia (20% oceny końcowej za ćwiczenie),
b) wykonanie doświadczenia (40% oceny końcowej za ćwiczenie),
c) przygotowanie i oddanie raportu w przewidzianym regulaminem terminie (40% oceny końcowej za ćwiczenie).

2. Warunkiem zaliczenia doświadczenia jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej za poprawiony protokół, w przeciwnym wypadku doświadczenie nie będzie zaliczone.

3. Podstawą do niezaliczenia doświadczenia jest:

a) nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach,
b) nieprzygotowanie studenta do zajęć,
c) większe niż jednotygodniowe opóźnienie w terminie oddania protokołu.

4. Nieobecności spowodowane przyczynami obiektywnymi należy usprawiedliwić u osoby prowadzącej zajęcia w czasie pierwszych zajęć po nieobecności, w przeciwnym wypadku usprawiedliwienie nie będzie uwzględnione. Zaległe doświadczenia muszą być wykonane i zaliczone w godzinach przewidzianych w planie zajęć Laboratorium Eksperymentu Fizycznego. Nie przewiduje się odrabiania zajęć w sesji poprawkowej.

5. Warunkiem zaliczenia zajęć w Laboratorium Eksperymentu Fizycznego w semestrze w którym odbywa się 45 godzin zajęć, jest wykonanie 13 doświadczeń. Gdy w planie w danym semestrze przewidzianych jest 30 godzin laboratoryjnych należy zaliczyć 8 doświadczeń, natomiast w semestrze w którym odbywa się 15 godzin zajęć, warunkiem zaliczenia jest pozytywna ocena ze wszystkich 4 wymaganych doświadczeń.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

6. Jeżeli, pomimo wykonania przez studenta wymaganej liczby doświadczeń, średnia ocena z działu jest mniejsza od 3, studenta obowiązuje kolokwium zaliczeniowe. Kolokwium polega na wykonaniu (w całości), w obecności komisji egzaminacyjnej, doświadczenia wybranego losowo spośród doświadczeń wykonanych przez studenta w danym dziale.

7. Na semestralną ocenę z zajęć w Laboratorium Eksperymentu Fizycznego składają się oceny ze wszystkich doświadczeń wykonanych w danym semestrze.

8. Oceną końcową z danego modułu jest średnia arytmetyczna ocen z poszczególnych doświadczeń z uwzględnieniem uwagi pod punktem 6.
I tak: 3,0 - 3,2 dostatecznie, 3,3 - 3,7 dostatecznie plus, 3,8 - 4,2 dobrze, 4,3 - 4,7 dobrze plus, 4,8 - 5,0 bardzo dobrze.

ZALICZENIA KOŃCOWE  

  • FIZYKA I ROK 

1. W pierwszym semestrze studiów realizowany jest przedmiot Podstawy analizy statystycznej i prezentacja danych.

2. W drugim semestrze studiów realizowane są doświadczenia z Mechaniki, Elektryczności i Magnetyzmu oraz Drgań i fal mechanicznych: 8 w Laboratorium Klasycznym i 5 w Filami z programowaniem w środowisku LabView.

W działach Mechanika oraz Elektryczność i Magnetyzm można nie zaliczyć jednego doświadczenia: albo w Laboratorium Klasycznym, albo w Filami.

Jeżeli pomimo wykonania przez studenta minimalnej liczby doświadczeń średnia ocena z działu jest mniejsza od 3, studenta obowiązuje kolokwium zaliczeniowe. Kolokwium polega na wykonaniu (w całości), w obecności komisji egzaminacyjnej, doświadczenia wybranego losowo spośród doświadczeń wykonanych przez studenta w danym dziale.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

 

  • FIZYKA II ROK

1. W trzecim semestrze studiów wykonuje się doświadczenia z Drgań i Fal elektromagnetycznych, Termodynamiki, Optyki oraz Mechaniki kwantowej.

Doświadczenia wykonywane są zarówno w Laboratorium Klasycznym jak i w Filami.

2. W semestrze przewidziano wykonanie 13 doświadczeń obejmujących wszystkie wymienione działy. Warunkiem otrzymania zaliczenia z Laboratorium jest zaliczenie co najmniej 12 doświadczeń.

3. Jeżeli pomimo zaliczenia przez studenta wymaganej liczby doświadczeń, średnia ocena końcowa z 12 doświadczeń jest mniejsza od 3, studenta obowiązuje kolokwium zaliczeniowe. Kolokwium polega na wykonaniu (w całości), w obecności komisji egzaminacyjnej, doświadczenia wybranego losowo spośród doświadczeń wykonanych przez studenta.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

 

  • BIOFIZYKA MOLEKULARNA I ROK

1. W pierwszym semestrze studiów studentów obowiązuje 30h Podstaw eksperymentu fizycznego, którego zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do doświadczeń w drugim semestrze.

2. W drugim semestrze studiów, w ramach Laboratorium Fizycznego 1, wykonuje się doświadczenia z Mechaniki oraz Elektryczności i magnetyzmu.

3. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie 8 wykonywanych doświadczeń.

 

  • BIOFIZYKA MOLEKULARNA II ROK

1. W trzecim semestrze studiów, w ramach Laboratorium Fizycznego 2, wykonuje się doświadczenia z działów: Drgania i fale, Termodynamika oraz Optyka, łącznie 45h. Doświadczenia są wykonywane zarówno w Laboratorium klasycznym jak i Filami

2. W semestrze przewidziano wykonanie 13 doświadczeń obejmujących wszystkie wymienione działy. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie co najmniej 12 doświadczeń.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

 

  • OPTYKA OKULAROWA I ROK  

1. W pierwszym semestrze studiów wykonuje się 8 doświadczeń w Laboratorium Klasycznym: 4 z Mechaniki i 4 z Optyki Geometrycznej.

2. W drugim semestrze studiów wykonuje się 8 doświadczeń w Laboratorium Klasycznym: 4 z Elektryczności i Magnetyzmu i 4 z Optyki Fizycznej.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

 

  • FIZYKA MEDYCZNA I ROK

1. W pierwszym semestrze studiów studentów obowiązuje 30 h Podstaw eksperymentu fizycznego oraz 15h wstępu do programowana w środowisku Labview. Następnie realizowanych jest 30h laboratorium z Mechaniki, zarówno w Laboratorium Klasycznym jak i w Filami.

2. W drugim semestrze studiów wykonuje się doświadczenia z Elektryczności i Magnetyzmu: 4 w Laboratorium Klasycznym i 4 w Filami.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

 

  •  TECHNOLOGIE KOMPUTEROWE I ROK

1. W pierwszym semestrze studiów studentów obowiązuje 15 h Wstępu do pracowni fizycznej (Statystyka laboratoryjna - Wstępne zajęcia do LEF), którego zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do doświadczeń w ramach przedmiotu Elementy fizyki 1.

2. W pierwszym semestrze studiów w ramach przedmiotu Elementy fizyki 1 wykonuje się w Laboratorium Klasycznym 4 doświadczenia z Mechaniki.

3. W drugim semestrze studiów wykonuje się 4 doświadczenia z Elektryczności i magnetyzmu.

4. Z każdego działu należy zaliczyć WSZYSTKIE doświadczenia

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną.

 

  •  ASTRONOMIA II ROK

1. W czwartym semestrze studiów wykonuje się 13 doświadczeń w Laboratorium Klasycznym.

2. Warunkiem otrzymania zaliczenia z Laboratorium Eksperymentu Fizycznego jest zaliczenie co najmniej 12 doświadczeń.

3. Jeżeli pomimo zaliczenia przez studenta wymaganej liczby doświadczeń, średnia ocena końcowa z 12 doświadczeń jest mniejsza od 3, studenta obowiązuje kolokwium zaliczeniowe. Kolokwium polega na wykonaniu (w całości), w obecności komisji egzaminacyjnej, doświadczenia wybranego losowo spośród doświadczeń wykonanych przez studenta.

UWAGA! Doświadczenia nie zaliczone są wliczane do średniej z oceną niedostateczną

 

  • CHEMIA APLIKACYJNA I ROK

1. W drugim semestrze studenci Chemii aplikacyjnej odbywają 10 spotkań w LEF, trwających po trzy godziny lekcyjne. Pierwsze trzy spotkania są ćwiczeniami wstępnymi.

 2. Pierwsze doświadczenie według harmonogramu studenci wykonują na czwartym spotkaniu.

3. Warunkiem zaliczenia zajęć w LEF jest pozytywna ocena ze wszystkich doświadczeń wykonywanych według harmonogramu

 

Rok
studiów

Kierunek

Semestr

Przedmiot

Liczba godzin

Liczbarealizowanych doświadczeń wLEF

I rok

   Fizyka

zimowy

Podstawy analizy statystycznej
i prezentacji 
danych

40 h

letni

Pracownia fizyczna I.1

45 h

13

   Biofizyka

zimowy

Podstawy eksperymentu fizycznego

30 h

LabView

15 h

letni

Laboratorium fizyczne 1

30h

8

   Fizyka medyczna

zimowy

Podstawy eksperymentu fizycznego

30h

LabView

15h

Mechanika

30h

8

letni

Elektryczność i magnetyzm

30h

8

   Optyka okularowa

zimowy

Fizyka 1

15h

4

Optyka geometryczna

15h

4

letni

Fizyka 2

15h

4

Optyka fizyczna

15h

4

   Technologie komputerowe

zimowy

Statystyka laboratoryjna

15h

Elementy fizyki 1

15h

4

letni

Elementy fizyki 2

15h

4

Fizyczne Laboratorium Mikrokomputerowe (FILAMI)

60h

   Chemia aplikacyjna

letni

Fizyka w laboratorium fizycznym

30h

6

II rok 

   Fizyka

zimowy

Pracownia fizyczna I.2

45h

13

   Biofizyka

zimowy

Pracownia fizyczna 2

45h

13

   Astronomia

letni

Pracownia eksperymentu fizycznego

45h

13